Bariery architektoniczne
O dofinansowanie ze środków PFRON na likwidację barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby fizyczne, które spełniają następujące warunki:
- posiadają orzeczenie o grupie inwalidzkiej, stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o niezdolności do pracy w przypadku osób dorosłych bądź orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku dzieci do lat 16, a rodzaj niepełnosprawności potwierdzony aktualnym zaświadczeniem lekarskim (jeśli nie jest określony w orzeczeniu) wymaga likwidacji barier architektonicznych,
- mają trudności w poruszaniu się,
- są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi albo uzyskały zgodę właściciela budynku mieszkalnego lub lokalu, w którym stale zamieszkują.
Dofinansowanie ze środków PFRON nie przysługuje jeżeli:
osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie była w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku stroną umowy zawartej z PFRON i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy.
- Dofinansowanie do zakupu urządzeń, materiałów, robót lub innych czynności, z zakresu likwidacji barier architektonicznych następuje na pisemny wniosek złożony w PCPR w Łasku.
- Osoba niepełnosprawna może złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON dotyczący likwidacji barier architektonicznych w ciągu całego roku.
- Wniosek w imieniu osoby niepełnosprawnej może złożyć przedstawiciel ustawowy, prawny opiekun ustanowiony postanowieniem sądu lub pełnomocnik ustanowiony notarialnie.
Do wniosku należy dołączyć:
- kopię aktualnego dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność lub jego odpowiednik,
- kopie orzeczeń o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z Wnioskodawcą w przypadku takich osób,
- aktualne zaświadczenie lekarskie zawierające informację o rodzaju niepełnosprawności jeśli rodzaj niepełnosprawności nie jest określony w orzeczeniu,
- zaświadczenie kierownika powiatowego urzędu pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego lub poszukującego pracy,
- postanowienie sądu o ustanowieniu opiekuna – w przypadku osoby niepełnosprawnej ubezwłasnowolnionej,
- zaświadczenie/oświadczenie o wysokości dochodu wnioskodawcy i osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe z wnioskodawcą z ostatniego miesiąca przed złożeniem wniosku,
- poświadczenie stałego zamieszkania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych,
- dokument potwierdzający, że jest się właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym albo uzyskanie zgody właściciela budynku mieszkalnego lub lokalu, w którym stale Wnioskodawca zamieszkuje.
Druk wniosku o dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych
można pobrać w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łasku
lub w zakładce "Dokumenty do pobrania"