DPS
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ W CHORZESZOWIE
(dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie)
Kontakt: Fundacja im. Brata Alberta Dom Pomocy Społecznej
98–105 Wodzierady, Chorzeszów 37
tel. 43 677 33 81
Dyrektor - mgr Jan Bujnowicz
www.albert-chorzeszow.pl
Na terenie Powiatu Łaskiego w miejscowości Chorzeszów gm. Wodzierady funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Fundację im. Brata Alberta dla dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie mężczyzn i aktualnie posiada 14 miejsc.
Dom Pomocy Społecznej w Chorzeszowie powstał 1 lipca 2001 roku, położony jest 13 km od Łasku, a 30 km od Łodzi, z daleka od zgiełku i ruchu ulicznego. Otoczony przez lasy i pola. Teren z ogrodem i boiskiem do gry w piłkę. DPS zrealizował program naprawczy i osiągnął wymagane przepisami standardy.
W Chorzeszowie swój dom znalazło 14 mężczyzn – niezdolnych do samodzielnej egzystencji ze względu na upośledzenie intelektualne, gdzie znajdują poczucie bezpieczeństwa, ciepło, poczucie więzi i wspólnoty oraz oparcie w drugim człowieku.
Celem Domu jest zapewnienie mieszkańcom warunków bezpiecznego i godnego życia, z zachowaniem ich intymności, niezależności i samodzielności. Zakres usług ustala się uwzględniając indywidualne potrzeby i możliwości psychofizyczne mieszkańców DPS. Poza niesieniem pomocy i opieki celem Domu jest zwiększenie możliwości rozwoju emocjonalnego, psychicznego i społecznego. Zapewnienie godnego życia i w miarę możliwości samodzielność. Ze względu na małą liczbę mieszkańców zapewniony jest bliski kontakt między pracownikami domu a mieszkańcami. W związku z czym opiekunowie poświęcają dużo czasu każdemu mieszkańcowi z osobna.
Mieszkańcy DPS uczestniczą w imprezach kulturalnych, sportowych i plenerowych organizowanych nie tylko na terenie naszego powiatu. Mają możliwość realizacji swoich potrzeb duchowych, modlitwy i korzystania z posług duszpasterskich. Dom zapewnia całodobową opiekę i pielęgnację oraz zajęcia terapeutyczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców, uwzględniając podstawowe wartości człowieka: godność, prywatność, intymność, możliwość wyboru. Mieszkańcy mają możliwość wyjazdów na wycieczki krajoznawcze i wczasy rehabilitacyjne. Aktywnie uczestniczą w życiu społecznym i kulturalnym Domu. Utrzymują kontakt z innymi domami pomocy społecznej Dla większości mieszkańców placówka faktycznie pozostaje jedynym domem. Rolę rodziny i opiekunów przejmują na siebie pracownicy Domu.
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających.
Wniosek o skierowanie do domu pomocy społecznej wraz z wymaganymi dokumentami osoba zainteresowana składa w ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby.
Decyzje o skierowaniu do domu pomocy społecznej oraz o odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje ośrodek pomocy społecznej.
Na podstawie otrzymanych dokumentów Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wydaje decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej.